Inbjudan till Sommarläger vecka 32, 33

Denna sommar så utökar vi vår lägerverksamhet med ytterligare en vecka för att göra plats till flera åkare. Detta är ett ypperligt tillfälle att komma i gång på bästa sätt inför säsongen.
Vecka 32 måndag 7/8 – fredag 11/8 (för grupp 1 och 2A)
Vi erbjuder 3 is pass per dag/grupp och 1 dans/markpass/dag.
Totalt: 15 ispass + 5 dans alternativt markpass under veckan.
Externa åkare med testnivå både basic 1 och fri 1 eller högre är också välkomna.
Vid ett stort antal anmälda har LAKF:s åkare förtur.
Vecka 33 måndag 14/8 – fredag 18/8 (för grupp 2B, 3, 4, 5A, 5B)
Vi erbjuder 2 is pass per dag/grupp och 1 dans/markpass/dag.
Totalt: 10 ispass, 5 dans alternativ markpass under veckan.
Externa åkare med Leomärke 3 eller högre är också välkomna.
Vid ett stort antal anmälda har LAKF:s åkare förtur.
Vi jobbar även på att planera in teoripass med SISU under lägerveckorna.
OBS! Sista anmälningsdag är 30 juni, därefter stänger vi anmälan. Besked om plats kommer att skickas ut första veckan i juli, även om det är någon som inte fått plats får besked då.
Tränare:
Konståkningstränare: Kseniya Bakusheva
LAKF:s populära huvudtränare sedan säsongen 2019.
Kseniya har en bred kunskap och stor erfarenhet som konståkare Kseniya är från Belarus och har tränat och tävlat på både nationell och internationell nivå. Hon har ett flertal medaljer i de Belarusiska mästerskapen och även deltagit i ett flertal internationella tävlingar som, Junior grand Prix, European Youth Olympics och European Championships.
Kseniya har en av de högsta utbildningarna från Belarus, samt ett flertal utbildningar med kända ryska tränare. Hon är även utbildad domare och technical controller. Hon har jobbat som domare på Belarusiska mästerskapen och har en ISU utbildning (international skating Union).
Konståkningstränare: Alva Mandal
Alva är en av våra populära ungdomstränare som har ansvar för egna grupper till vardags. Hon har SKF:s grundutbildning och har nu flera års erfarenhet som tränare. Alva kommer att vara med vecka 33 och hjälpa till på isen och utanför isen.
Danslärare: Johan Söderholm
Johan började dansa i 12 års åldern och sedan dess fortsatt vidare med dansen. Han gick estetiska programmet, inriktning dans i Luleå och valde sedan att fortsätta studera till ämneslärare i dans på Luleå tekniska universitet. Han har bland annat varit dansare i dansföreställningen trolltagen.
"Under mina klasser vill jag att mina elever ska hitta glädjen för dansen och att få uttrycka sig med kroppen. Jag vill även ge möjlighet att mina elever ska få utveckla sin teknik, styrka och flexibilitet. Under lägret kommer jag att mixa danstilar från modernt till jazz och även balett."
Plats:
- Ispassen kommer hållas i Coop arena- Scaniahallen.
- Markträning hålls utomhus eller inne i hallen vid dåligt väder.
- Dansen hålls i Bergvikens sporthall - Spegelsalen (åkarna går gemensamt till danslektionen)
- Lunch äts gemensamt inne i Coop Arena.
Vad kostar lägret?
Anmälningsavgiften på 500SEK betalas direkt vid anmälan.
Resterande lägeravgift betals i samband med att vi skickar ut antagningsbeskedet. Fakturan för lägeravgiften kommer i ett separat mejl.
Vecka 32:
- Avgift LAKF:s åkare: 2700SEK + anmälningsavgift på 500SEK (Lunch och mellanmål ingår i avgiften)
- Avgift för externa åkare 2900SEK + anmälningsavgift på 500SEK (Lunch och mellanmål ingår i avgiften)
Vecka 33:
- LAKF:s åkare: 1900SEK + anmälningsavgift på 500SEK (Lunch och mellanmål ingår i avgiften)
- Avgift för externa åkare: 2100SEK + anmälningsavgift på 500SEK (Lunch och mellanmål ingår i avgiften)
Om vi inte kan erbjuda plats så betalar vi tillbaka anmälningsavgiften.
Avbokningsregler:
Lägeravgiften återbetalas endast mot uppvisande av läkarintyg fram till 15 juli. Därefter sker ingen återbetalning. Anmälningsavgiften betalas inte tillbaka. Vi ber er att se över er hemförsäkring.